Parafialny Zespół Caritas

 

Swoją działalność  od 2006 roku  kieruje do rodzin i dzieci z naszej parafii:

 1. Wspomaga  potrzebujących żywnością, otrzymywaną od Caritasu Archidiecezji Wrocławskiej oraz pochodzącą ze zbiórek w akcjach  świątecznych; w kolejnych latach miał pod opieką  od   60 do 78 osób.
 2. Przez kilka lat przekazywał dary odzieży dla dzieci i dorosłych.
 3. Ze zbiórek wiernych i sponsorów uzyskał fundusze na remont świetlicy parafialnej i pod kierunkiem ks. Michała Gaby wykonano kominek, malowanie ścian i okien Sali oraz przedsionka,  wymianę drzwi i całkowity remont wc wraz z białym montażem.

Najwięcej działań Zespół Parafialny kieruje do dzieci :

 1. W grudniu 2006r.z inicjatywy Ks. Artura Szeli  pojawiło się  „Drzewko życzeń”, później nazwane „Aniołkami”, jako że na choince w Kościele znalazły się figurki Aniołków z wypisanymi marzeniami dzieci z parafii.  Marzenia te , wypisywane przez Panie z Caritasu,  realizowali wierni, pragnący uczynić dar serca w okresie  adwentu.  Akcja Aniołków  trwa nieustannie , już  7 rok i średnio 70- ciorgu dzieciom przynosi radość. W tym też roku  mogliśmy ogladać wystawiane w kościele „Jasełka” wg scenariusza Ks. A.Szeli .
 2. W 2011 roku prowadziliśmy świetlicę prafialną  – sobotnie spotkania .
 3. Wypoczynek zimowy i letni to ważne zadanie dla członków Zespołu Caritas:
 • lipiec 2006 r. – wakacyjny wyjazd w Góry Stołowe ministrantów z Ks. A.Szelą
 • sierpień 2007 – 34 dzieci wypoczywało przez tydzień wSSM Skalnik w Bukowcu k/ Karpacza;  zwiedzało Karpacz, świątynię , Wang, sztolnie w Kowarach, miasteczko Western Citi, wędrowało po Rudawach Janowickich, na Śnieżkę, bawiło się przy ogniskach.
 • Od 2008 r. poprzez współpracę ze Stowarzyszeniem na rzecz dzieci „Pod Ślężą” dzieci z naszej parafii uczestniczyły przez 4 kolejne  lata w wyjazdach wakacyjnych nad morze do Pustkowa w gminie Rewal. Przez 3 lata 5-10 osobowa grupa dzieci  wyjeżdżała na kolonie Caritasu z Archidiecezji do Łeby.
 • W 2008 roku realizowaliśmy  dla dzieci projekt dofinansowany przez Fundację Wspomagania  Wsi pod hasłem „Pożyteczne Ferie. Uczę się i Odpoczywam”. Najciekawiej było na lodowiskach w Świdnicy, w Aqua Parku i w Kinie Helios.
 • Od 2010 roku członkowie Zespołu  organizują dla dzieci półkolonie letnie, pełne atrakcji : ZOO, Bobolandia, wycieczki piesze i autokarowe po terenie ślężańskim, zabawy na Orliku, ogniska z kiełbaskami, II śniadania, zajęcia świetlicowe. Liczne zdjęcia znajdują się w galerii na parafialnej stronie www.

Te wszystkie osiągnięcia nie byłyby możliwe, gdyby nie nasi przyjeciele  i sponsorzy, wspierajacy nas rzeczowo lub materialnie w organizacji. Członkowie Zespołu Parafialnego Caritas zawsze pracują jako wolontariusze. Zapewniają opiekę dzieciom, wykonyją palmy wielkanocne, prowadzą sprzedaż świec świątecznych, organizowali kawiarenkę niedzielną, utrzymują porządek w salce, szukają sponsorów i darczyńców. Sprawdzili się przez kolejne lata . Wtedy, gdy zaczynali pracować z ks. Arturem Szelą i teraz, kiedy od roku 2009 naszym opiekunem jest ks. Michał Gaba.   „Badźmy razem”! – to hasło trwa!

Rok  2012

 1. Stałe  rozprowadzanie potrzebującym żywności, otrzymywanej z Caritasu Archidiecezji Wrocławskiej i z własnych akcji charytatywnych
 2. Wykonanie i sprzedaż  palm  wielkanocnych
 3. Sprzedaż  świec  i  rozprowadzanie  „skarbonek miłosierdzia”
 4. Remont Sali parafialnej ( kontynuacja)
 5. Organizacja półkolonii
 6. Ognisko integracyjne
 7. Pielgrzymki
 8. Choinkowe   Aniołki – 58 dzieci
 9. Rozprowadzanie   świec  „Wigilijne dzieło pomocy dzieciom – 2012”
 10. Spotkania organizacyjne

 

Sprawozdanie z działalności Caritas za rok 2013

 Z działalności za rok 2012 mieliśmy do dyspozycji 2044 zł.

W mijającym roku Parafialny Zespół Caritas prowadził następujące przedsięwzięcia:

1. Skarbonki – jałmużna wielkopostna 353 zł, wykonanie i sprzedaż palm 640 zł, świece wielkanocne 195 zł. Uzbieraliśmy 1188 zł. Suma 3232.

Organizacja półkolonii dla dzieci w dniach 05-10 sierpnia 2013. W półkolonii uczestniczyło do 79 dzieci, oraz 12 opiekunów i członków Parafialnego Zespołu Caritas. Ponadto wsparło nas w sumie 18 osób, firm i instytucji. Mieliście w tym udział również Wy drodzy parafianie. Z Waszych ofiar składanych do puszek zebraliśmy w sumie 1080 zł i 61 gr. Mogliśmy dzięki temu kupić niezbędne rzeczy, oraz dofinansować bilety wstępów. Bóg zapłać Wszystkim za wszystko.

Pieniądze, które zostały przeznaczyliśmy na remont pomieszczenia gospodarczego do przechowywania i wydawania żywności oraz kuchni dla Parafialnego Zespołu Caritas.

W sumie remont kosztował 6000 zł.

4. Kontynuacja akcji „ Aniołek” – rozdaliśmy dzieciom 61 paczek, dzięki hojności i ofiarności naszych parafian. Za wasze gorące serca i zaangażowanie serdeczne Bóg zapłać.

5. Świece wigilijne 320 zł, kartki świąteczne 55 zł. Uzbieraliśmy 375 zł.

Stan środków na dzień dzisiejszy to 900 zł.

6. Wydawanie żywności. Wydaliśmy w tym roku 5 ton 709 kg żywności na kwotę 16.730 zł. Dziękujemy wszystkim członkom Parafialnego Zespołu Caritas za zaangażowanie i troskę o to jakże piękne i szlachetne dzieło pomagania innym ludziom na wielu płaszczyznach życia.